Covid-19 Süreci Psikolojik İyi Oluşunu Geliştirme Projesi – İPAM

İbn Haldun Psikoterapi

Uygulama ve Araştırma Merkezi

_

Covid-19 Sürecinde Gelecek Kaygısı Yükselen Vatandaşlarımızın Psikolojik İyi Oluşunu Geliştirme Projesi

10 Ağustos – 20 Ekim Tarihleri arasında yürütülen; Covid-19 Sürecinde Gelecek Kaygısı Yükselen Vatandaşlarımızın Psikolojik İyi Oluşunu Geliştirme Projesi gelen yoğun talepler üzerine tekrar başlamıştır. Proje kapsamında ücretsiz olarak sunulan ve sınırlı kontenjanı bulunan atölyelerimize başvurmak için acele edin!

Online Seminerler / Video Eğitimler

Psikolojinizi Koronavirüs’ün tüm etkilerinden korumanıza yardımcı olacak ve her yerden izleyebileceğiniz video ve seminer serimize mutlaka göz atın.

Psikoeğitim Atölyeleri / Grup Çalışmaları

Koronavirüs kaynaklı eğitim ve sosyal hayatınızda ortaya çıkan sorunların nasıl çözeceğinizi akademisyenler ve uzman psikologlardan öğrenin.

Xiaomi Mi Band 4 Ödüllü Atölyeler

Grup çalışmalarını takip edip hem psikolojinizi güçlendirin hemde Xiaomi Mi Band 4 kazanın. Ayrıca psikoterapi seanslarından %50 indirim kazanın.

Online Atölyeler

Sadece online olarak düzenlenen atölyelere istediğiniz yerden ve cihazdan katılabilirsiniz. Atölyeler sayesinde pandemi sürecinden ruhsal olarak güçlenerek çıkın.

Grup Çalışmaları & Atölyeler

Atölyeler, seminerlerden farklı olarak daha küçük gruplarla hem bilgi edinme hem de uygulamaların yapıldığı çalışmalardır. Atölyelerde, hem diğer katılımcıların hem de kendi katılımınızla bir çok problem çözme becerisini görme ve uygulama fırsatını uzman önderliğinde elde edersiniz. Uygulamalar kişinin kendisini tanıması için ve çözüm yolları geliştirmesi için en etkin yollardan birisidir. Atölyelerde kendinizi geliştirirsiniz ve farketmediğiniz yönlerinizle karşılaşırsınız.

_

Umut ruh sağlığımız açısından önem arz etmektedir. Umutsuzluk bazı ruhsal bozukluklara zemin hazırlamakta ve kimi zaman kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemektedir. Umudunu Tazele Grup Çalışmasında umut kavramı psikoloji bilimi açısından ele alınacaktır. Uzman eşliğinde umudun önemi, birey olarak hayata bakış açımızı olumlu anlamda nasıl değiştirebileceğimiz gibi kazanımlar elde edilecek ve egzersizlerle desteklenecektir. 

Normal olarak her insan çeşitli durumlarda kaygı yaşar. Kaygıyı yönetebilme becerisi kaygının bizi esir almaması için önemlidir. 

Sınav Kaygısı; sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan, kaygı, endişe ve korku duygularının aşırı yaşanması olarak tanımlanır. 

Kaygılı bir öğrenci bir çok belirtiler gösterir. Mesela; “Ya başaramazsam”, “Kazanamazsam”, “Sınavda bayılırsam.” gibi gerçekçi olmayan başarısızlık düşünceleri, “Başarısızım.”, “Puanım yeterli değil.”,”Yapamayacağım.” düşüncelerini organize edememe ve dikkat dağınıklığı, konsantre olamama ve kavramları hatırlayamama gibi düşüncelerdir.  

Bu işe yaramayan düşünceler kaygı boyutundaysa ve  iyice halledilmeyip ilerlerse kişinin akademik yaşamını olumsuz etkiler.  

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmak Psikoeğitim Atölyesi ile işlevsiz düşüncelerle başetme, kaygıyı yenme, konsantre olabilme gibi olumlu sonuçlar atölye sonucunda elde edilebilecektir. 

Karamsarlık kimimiz için bir hayat tarzı haline gelmişken kimimiz içinse içinden çıkılamayan bir kısır döngü halini almış olabilirKendi kendimize şöyle dediğimiz düşünmüş olabiliriz: “Bunu yapsam bile işe yaramayacak”, , “Başarısız olacağım”.

Bu düşünceler işlevsel olmayan düşünceler olarak görülmektedir. Fakat bu iki bakış açsının ortak özelliği artık dünyaya farklı bakmak ve karamsarlıktan kurtulmayı istemektir. Uzman eşliğinde karamsarlığın bize olan etkisi, karamsar olmamanın olumlu etkileri, karamsarlıkla başa çıkma yollarını keşfetme gibi kazanımlar elde edilecek ve egzersizlerle desteklenecektir. 

Hepimiz kendimizi en azından belirli bir dereceye kadar iyi hissetmek isteriz. Yaşam kalitemizi sadece fiziki koşullarımızı iyileştirerek değil psikolojik iyilik halimizi artırarak da yapmayı hedefleriz.

Uzman eşliğinde ve yetişkin vatandaşlarımıza yönelik olacak olan bu atölyemiz kendimizi nasıl iyi hissederiz, bunun için neler yapabiliriz, bu süreçte önümüzdeki engellerin nasıl farkına varabilir ve üstesinden gelebiliriz kazanımlarını egzersizlerle destekleyerek elde etmeyi amaçlamaktadır. 

_

Yetişkinlere Yönelik Grup Çalışmaları

Uzman psikologlar tarafından 1.5 saatlik 2 oturumda Covid-19 süreci ile yeni başa çıkma stratejileri geliştirme ve kullanmaya yönelik psikoeğitimler düzenlenecektir. Atölyelere 18 yaşını doldurmuş herkes katılabilir.

Eğitim
Tarih
Eğitimci
Saat
Son Başvuru Tarihi
Kendini İyi Hissetmenin Yolları
Grup Çalışması 1. Grup
17 Aralık 2020 Uzm. Kl. Psk. Ayşenur Bayraktar 17:00 – 20:00  15 Aralık 2020
Kendini İyi Hissetmenin Yolları
Grup Çalışması 2. Grup
24 Aralık 2020 Uzm. Kl. Psk. Ayşenur Bayraktar 17:00 – 20:00 22 Aralık 2020
_

Gençlere Yönelik Grup Çalışmaları:

Gençlerin ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan ve gençleri anlayan İPAM’ın uzman psikolog ve psikiyatrist kadrosu tarafından gerçekleştirilecek 3 farklı konuda 4 oturum sürecek atölyelere katılmayı kaçırmayın. Atölyeler 14-20 yaş arası gençler için planlanmıştır ve sadece o yaş grubunun başvuruları kabul edilmektedir.

 

Eğitim
Tarih
Eğitimci
Saat
Son Başvuru Tarihi
Umudunu Tazele
Grup Çalışması
10 ve 14 Aralık 2020 Uzm. Kl. Psk. Ayşenur Bayraktar 17:00 – 19:30 9 Aralık 2020
Karamsar Olmama Sanatı Psikoeğitim Atölyesi 15 ve 18 Aralık 2020 Uzm. Psk. Danışman Pınar Koç Yıldırım 17:00 – 19:30 13 Aralık 2020
Sınav Kaygısıyla Başa Çıkma Psikoeğitim Atölyesi 17 – 21 – 24 -28 Aralık 2020 Psikiyatrist Dr. Öğr. Üyesi Hasan Turan Karatepe 19:00 – 20:30 15 Aralık 2020
_

Video Eğitimler

Alanında uzman isimlerce hazırlanan 10 farklı konuda video eğitim seminerine Youtube kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 1. Depresyonla Başetme: Uzm. Klinik Psk. İclal Aydın
 2. Psikolojik Sağlamlık: Dr. Öğr. Üyesi Burcu Uysal
 3. Umudun Ruh Sağlığına Etkisi: Uzm. Klinik Psk. Ayşenur Bayraktar
 4. Sağlık Anksiyetesi: Uzm. Klinik Psk. Sümeyra Gülay
 5. Aile İçi İletişim: Dr. Öğr. Üyesi Duygu Dinçer
 6. Öfkeyle Başa Çıkma: Uzm. Klinik Psk. Yağmur İskit
 7. Covid-19 Sürecinde Çocuklarla İletişim: Uzm. Psikolojik Danışman Pınar Koç Yıldırım
 8. Covid-19 Pozitif veya Yakını Olma: Dr. Öğr. Üyesi Hülya Çaşkurlu
 9. Anksiyeteyle Başetme: Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Arıcı Özcan
 10. Psikolojik İyilik Hali: Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Arıcı Özcan 
_

Seminer Serisi 4 | Psikolojik Sağlamlık | Dr. Öğr. Üyesi Burcu Uysal

_

Online Seminerler

 

Alanında Uzman isimler tarafından tüm halka açık Covid-19 ile tıbbi ve psikolojik başa çıkma yöntemleri hakkında 1.5 saatlik canlı ve online seminerler verilmiştir. Bu seminerlere Youtube kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz. 

 

 1. Küresel Salgın Döneminde Bireysel ve Toplumsal Dayanıklılık: Prof. Dr. Hakan Türkçapar
 2. Covid-19 Sürecinde Ailemizde Teknoloji Kullanımı: Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Dinç
 3. Koronavirüs Sürecinde Yakın İlişkilerimiz: Uzm. Klinik Psk. Ayşenur Bayraktar
 4. Covid-19 Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır ve Korunma Yolları: Dr. Öğr. Üyesi Hülya Çaşkurlu

Online eğitimler, seminerler ve bu proje dışındaki diğer videolardan haberdar olmak için, İPAM TV logosuna tıklayarak YouTube kanalımıza Abone olun.

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur