Sınav Kaygısıyla Baş Etme Psikoeğitim Atölyesi – İPAM

İbn Haldun Psikoterapi

Uygulama ve Araştırma Merkezi

Sınav Kaygısıyla Baş Etme Psikoeğitim Atölyesi


_

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmak Psikoeğitim Atölyesi

Normal olarak her insan çeşitli durumlarda kaygı yaşar. Kaygıyı yönetebilme becerisi kaygının bizi esir almaması için önemlidir.

Sınav Kaygısı; sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan, kaygı, endişe ve korku duygularının aşırı yaşanması olarak tanımlanır. Kaygılı bir öğrenci bir çok belirtiler gösterir. Mesela; “Ya başaramazsam”, “Kazanamazsam”, “Sınavda bayılırsam.” gibi gerçekçi olmayan başarısızlık düşünceleri, “Başarısızım.”, “Puanım yeterli değil.”, ”Yapamayacağım.” düşüncelerini organize edememe ve dikkat dağınıklığı, konsantre olamama ve kavramları hatırlayamama gibi düşüncelerdir.

Bu işe yaramayan düşünceler kaygı boyutundaysa ve iyice halledilmeyip ilerlerse kişinin akademik yaşamını olumsuz etkiler. Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmak Psikoeğitim Atölyesi ile işlevsiz düşüncelerle başetme, kaygıyı yenme, konsantre olabilme gibi olumlu sonuçlar atölye sonucunda elde edilebilecektir.

Programın amacı, sınava hazırlanan son sınıf lise öğrencilerini sınav kaygısı hakkında bilgilendirmek ve bu kaygıyla baş etmeye yönelik bilimsel yaklaşımları onlara sunarak kaygılarını azaltmayı desteklemek ve uygulanan programın etkisini incelemektir.

Psikoeğitim oturumları Doç. Dr. Vahdet Görmez, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Turan Karatepe ve Uzm. Kl. Psk. Dilruba Sönmez tarafından düzenlenecektir.

Toplam 4 oturum olması planlanmakta ve her oturum 90 dakika olması öngörülmektedir.

Oturum Tarihleri ve Saatleri:

17 Aralık 2020 Perşembe – Saat: 19:30

21 Aralık 2020 Pazartesi – Saat: 19:30

24 Aralık 2020 Perşembe – Saat: 19:30

28 Aralık 2020 Pazartesi – Saat: 19:30

 

SON BAŞVURU : 15 Aralık 2020

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur