Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmak Psikoeğitim Atölyesi – İPAM

İbn Haldun Psikoterapi

Uygulama ve Araştırma Merkezi

_

Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmak Psikoeğitim Atölyesi

Normal olarak her insan çeşitli durumlarda kaygı yaşar. Kaygıyı yönetebilme becerisi kaygının bizi esir almaması için önemlidir.

 

Sınav öncesinde öğrenilen bilginin, sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan, kaygı, endişe ve korku duygularının aşırı yaşanması olarak tanımlanır.

Kaygılı bir öğrenci bir çok belirtiler gösterir. Mesela; “Ya başaramazsam”, “Kazanamazsam”, “Sınavda bayılırsam.” gibi gerçekçi olmayan başarısızlık düşünceleri, “Başarısızım.”, “Puanım yeterli değil.”, ”Yapamayacağım.” düşüncelerini organize edememe ve dikkat dağınıklığı, konsantre olamama ve kavramları hatırlayamama gibi düşüncelerdir.

Bu işe yaramayan düşünceler kaygı boyutundaysa ve iyice halledilmeyip ilerlerse kişinin akademik yaşamını olumsuz etkiler. Sınav Kaygısıyla Başa Çıkmak Psikoeğitim Atölyesi ile işlevsiz düşüncelerle başetme, kaygıyı yenme, konsantre olabilme gibi olumlu sonuçlar atölye sonucunda elde edilebilecektir.

 

Programın Amacı

Sınava hazırlanan son sınıf lise öğrencilerini sınav kaygısı hakkında bilgilendirmek ve bu kaygıyla baş etmeye yönelik bilimsel yaklaşımları onlara sunarak kaygılarını azaltmayı desteklemek ve uygulanan programın etkisini incelemektir

Psikoeğitim oturumları Doç. Dr. Vahdet Görmez, Dr. Öğr. Üyesi Hasan Turan Karatepe ve Uzm. Kl. Psk. Dilruba Sönmez tarafından düzenlenecektir.

Toplam 4 oturum olması planlanmakta ve her oturum 90 dakika olması öngörülmektedir.

Oturum Tarihleri ve Saatleri:

17 Aralık 2020 Perşembe – Saat: 19:30

21 Aralık 2020 Pazartesi – Saat: 19:30

24 Aralık 2020 Perşembe – Saat: 19:30

28 Aralık 2020 Pazartesi – Saat: 19:30

 

SON BAŞVURU : 16 Aralık 2020

Online Seminerler / Video Eğitimler

Psikolojinizi Koronavirüs’ün tüm etkilerinden korumanıza yardımcı olacak ve her yerden izleyebileceğiniz video ve seminer serimize mutlaka göz atın.

Psikoeğitim Atölyeleri / Grup Çalışmaları

Koronavirüs kaynaklı eğitim ve sosyal hayatınızda ortaya çıkan sorunların nasıl çözeceğinizi akademisyenler ve uzman psikologlardan öğrenin.

Xiaomi Mi Band 4 Ödüllü Atölyeler

Grup çalışmalarını takip edip hem psikolojinizi güçlendirin hemde Xiaomi Mi Band 4 kazanın. Ayrıca psikoterapi seanslarından %50 indirim kazanın.

Online Atölyeler

Sadece online olarak düzenlenen atölyelere istediğiniz yerden ve cihazdan katılabilirsiniz. Atölyeler sayesinde pandemi sürecinden ruhsal olarak güçlenerek çıkın.

Grup Çalışmaları & Atölyeler

Atölyeler, seminerlerden farklı olarak daha küçük gruplarla hem bilgi edinme hem de uygulamaların yapıldığı çalışmalardır. Atölyelerde, hem diğer katılımcıların hem de kendi katılımınızla bir çok problem çözme becerisini görme ve uygulama fırsatını uzman önderliğinde elde edersiniz. Uygulamalar kişinin kendisini tanıması için ve çözüm yolları geliştirmesi için en etkin yollardan birisidir. Atölyelerde kendinizi geliştirirsiniz ve farketmediğiniz yönlerinizle karşılaşırsınız.

_
_

Video Eğitimler

Alanında uzman isimlerce hazırlanan 10 farklı konuda video eğitim seminerine Youtube kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

 1. Depresyonla Başetme: Uzm. Klinik Psk. İclal Aydın
 2. Psikolojik Sağlamlık: Dr. Öğr. Üyesi Burcu Uysal
 3. Umudun Ruh Sağlığına Etkisi: Uzm. Klinik Psk. Ayşenur Bayraktar
 4. Sağlık Anksiyetesi: Uzm. Klinik Psk. Sümeyra Gülay
 5. Aile İçi İletişim: Dr. Öğr. Üyesi Duygu Dinçer
 6. Öfkeyle Başa Çıkma: Uzm. Klinik Psk. Yağmur İskit
 7. Covid-19 Sürecinde Çocuklarla İletişim: Uzm. Psikolojik Danışman Pınar Koç Yıldırım
 8. Covid-19 Pozitif veya Yakını Olma: Dr. Öğr. Üyesi Hülya Çaşkurlu
 9. Anksiyeteyle Başetme: Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Arıcı Özcan
 10. Psikolojik İyilik Hali: Dr. Öğr. Üyesi Neslihan Arıcı Özcan 
_

Seminer Serisi 4 | Psikolojik Sağlamlık | Dr. Öğr. Üyesi Burcu Uysal

_

Online Seminerler

 

Alanında Uzman isimler tarafından tüm halka açık Covid-19 ile tıbbi ve psikolojik başa çıkma yöntemleri hakkında 1.5 saatlik canlı ve online seminerler verilmiştir. Bu seminerlere Youtube kanalımız üzerinden ulaşabilirsiniz. 

 

 1. Küresel Salgın Döneminde Bireysel ve Toplumsal Dayanıklılık: Prof. Dr. Hakan Türkçapar
 2. Covid-19 Sürecinde Ailemizde Teknoloji Kullanımı: Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Dinç
 3. Koronavirüs Sürecinde Yakın İlişkilerimiz: Uzm. Klinik Psk. Ayşenur Bayraktar
 4. Covid-19 Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır ve Korunma Yolları: Dr. Öğr. Üyesi Hülya Çaşkurlu

Online eğitimler, seminerler ve bu proje dışındaki diğer videolardan haberdar olmak için, İPAM TV logosuna tıklayarak YouTube kanalımıza Abone olun.

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur